Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna astronomiczna nadeszła! Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia budzącej się na Kaszubach przyrody

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Na ten moment wielu czekało z niecierpliwością. Wreszcie oficjalnie nadeszła wiosna! Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia budzącej się do życia przyrody na Kaszubach.

Wiosna oficjalnie nadeszła! 20 marca to jej astronomiczny początek, wówczas też słońce wchodzi w znak barana. Długość dnia zrównała się z długością nocy, a z każdą kolejną dobą noc będzie coraz to krótsza od dnia.

Najbardziej znana wiosenna data to oczywiście wiosna kalendarzowa, której początek wyznaczono na 21 marca.

Na tym jednak nie koniec rodzajów tej pory roku. Warto też przypomnieć o istnieniu wiosny fenologicznej, która związana jest z kwitnieniem niektórych gatunków roślin. To właśnie ona wyznacza budzenie się przyrody do życia. Ma duże znaczenie dla rolników, bo wiąże się z początkiem wegetacji zbóż ozimych.

Wiosna termiczna, jak nietrudno się domyślić, zależy od temperatury. Zaczyna się wówczas, gdy na danym obszarze średnia temperatura dobowa (z pomiarów w ciągu dnia jak i nocy) waha się od 5 do 15 st. Celsjusza przez co najmniej 5 dni.

W terenie przyroda mocno wystartowała. Pojawiają się pąki na drzewach i krzewach, zdecydowanie uaktywniły się także zwierzęta.

Anna Nidecka, mieszkanka powiatu kościerskiego, po raz kolejny na swoich zdjęciach pokazała, jak piękna jest wiosna. Z pewnością warto jej śladem wybrać się na spacer, żeby z bliska zaobserwować zachodzące zmiany. Ptaki wracają z dalekich podróży. Ich śpiew jest symbolem ożywienia.

Okazuje się, że jedne z pierwszych powracających ptaków to żurawie, którym zdarza się nawet skracać mocno trasy migracji. Spowodowane to jest lżejszymi zimami. I coraz częściej można, zamiast budzika mieć poranne budzenie klangorem żurawi.

Razem z żurawiami pojawiają się skowronki, które zawieszone wysoko na niebie ogłaszają swoim trelem zbliżającą się wiosnę.

- Także obok kluczy żurawi możemy obserwować i usłyszeć klucze powracających gęsi gęgaw - dodaje Zdobysław Czarnowski z Nadleśnictwa Kościerzyna. - Ci przodkowie naszych gęsi domowych charakteryzują się jedną z najmocniejszych wierności. Raz zaakceptowany partner pozostaje nim do końca życia, a po śmierci jednego ptaka, drugi bardzo rzadko wiąże się z innym ptakiem

.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki