Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypełnianie wniosków będzie trudniejsze. Eksperci pomogą uporać się z formalnościami

Edyta Okoniewska
FOT. EDYTA OKONIEWSKA
Rolnicy, którzy składają wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich, mogą skorzystać z darmowej pomocy specjalistów.

Na ten moment czeka wielu producentów rolnych. Od 15 marca można składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich.

- W tym roku wypełnienie wniosków o przyznanie wsparcia bezpośredniego będzie znacznie trudniejsze niż w latach ubiegłych - mówi Aleksander Mach, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. - Przede wszystkim wypełnianie wniosków obszarowych zabierze rolnikom i doradcom dużo więcej czasu. Ponadto sporo problemów może sprawiać wyznaczanie obszarów proekologicznych i spełnianie warunków zazielenienia. Dlatego apeluję do rolników, aby już dziś kontaktowali się z doradcami Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w celu poprawnego przygotowania wniosków obszarowych. Nie należy z nimi czekać do ostatniej chwili, bo może zabraknąć czasu na prawidłowe przygotowanie wniosków.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników powiatu kościerskiego na czas kampanii wnioskowej otwarte zostało czasowe biuro wypełniania wniosków obszarowych. Znajduje się ono obok Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kościerzynie przy ul. Przemysłowej 7 f (na terenie Marketu Narzędziowego Z.R.O Stanisław Repiński).

Warto dodać, że od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje ona zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie.
Płatność za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu na dzień 31 maja br.

- Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników - mówi Maciej Filipkowski, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kościerzynie. - Generalna zasada mówi o tym, że mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego, i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40. roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.

Na tym jednak nie koniec zmian. Kolejny, nowy rodzaj wsparcia to tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Jej stawka wynosi 40 euro/ha.

Będzie też można otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Otrzymają je ci rolnicy, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy oraz ci, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owoce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji. Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha. Wnioski można składać osobiście w biurach powiatowych ARiMR, za pośrednictwem poczty oraz korzystając z internetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki