Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak możesz zadbać o serce [ROZMOWA, WIDEO]

Marta Milewczyk
Z lek. kardiologiem Piotrem Kurkiem, ordynatorem oddziału kardiologicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzy-nie rozmawia Marta Milewczyk

Na oddział kardiologiczny trafiają nie tylko pacjenci z powiatu kościerskiego. Kto może podjąć u was leczenie?
Jest to jedyny oddział kardiologiczny na terenie powiatu bytowskiego, kartuskiego i kościerskiego. Na samym początku leczyliśmy również pacjentów z powiatu chojnickiego, człuchowskiego i częściowo starogardzkiego. Tylko my mieliśmy możliwości leczyć w zakresie tzw. kardiologii inwazyjnej. W tej chwili pełnimy dyżur zawałowy siedem dni w tygodniu, dwadzieścia cztery godziny na dobę. W Oddziale Kardiologicznym mamy centralę pozwalającą na połączenie się z nami zespołowi karetki Pogotowia Ratunkowego. Ten zespół może wykonać w domu chorego zapis EKG i przesłać do naszego oddziału. W ciągu kilku minut udzielamy telefonicznej konsultacji z oceną EKG i wydaniem zaleceń co do dalszego postępowania z chorymi. Takie postępowanie w przypadku potwierdzenia zawału mięśnia sercowego może bardzo przyśpieszyć wdrożenie kwalifikowanego leczenia farmakologicznego i skrócić czas dotarcia na zabieg ratujący życie. W przypadku zawału serca jest to angioplastyka. Szpital posiada lądowisko dla helikopterów, na którym można lądować także w nocy. Jesteśmy w stanie przyjąć chorego z zawałem serca od Pogotowia Lotniczego o każdej porze.

Jacy pacjenci przede wszystkim trafiają na wasz oddział?
Zajmujemy się leczeniem pacjentów, którzy mają problemy z układem krążenia. Najczęściej jest to choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna mięśnia sercowego. Najcięższą postacią tej choroby jest ostry zawał serca. Ponadto pacjenci często trafiają do nas z zaburzeniami rytmu serca. Chorym zapewniamy leczenie farmakologiczne, jak również elektroterapię. Elektroterapia polega na wszczepianiu pacjentom urządzeń, które normalizują i usprawniają pracę serca oraz wykonywanie zabiegów usuwających przyczynę arytmii - ablację.

Czy chorzy, których zaniepokoi ich stan zdrowia, mogą od razu zgłaszać się do oddziału kardiologicznego?
W pierwszej kolejności tacy pacjenci powinni być zbadani przez lekarza rodzinnego. To on, na podstawie szczegółowego wywiadu oraz badania fizykalnego, kieruje pacjenta albo do SOR-u (Szpitalny Oddział Ratunkowy), do poradni kardiologicznej, albo do nas - do oddziału. Na każdym etapie następuje wybór osób, które kwalifikują się do leczenia w trybie planowym lub trybie pilnym.

Ile trzeba czekać na wizytę u kardiologa?
Pacjenci, którzy zgłaszają się do Poradni Kardiologicznej po raz pierwszy czekają od dwóch do trzech tygodni. Na kontrolne wizyty czas oczekiwania jest dłuższy, od trzech do czterech miesięcy.

Jakie dolegliwości powinny nas zaniepokoić?
Powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, kiedy czujemy nawracające, spoczynkowe lub związane z wysiłkiem fizycznym bóle w klatce piersiowej. Utrata przytomności też jest niebezpieczna. Najbardziej niepokojący jest silny ból spoczynkowy powiązany z potliwością lub z towarzyszącymi wymiotami, odruchem wymiotnym osłabieniem i lękiem - wtedy należy wezwać pomoc w trybie pilnym. Nie można lekceważyć tych objawów.

Co każdy z nas może robić, żeby zadbać o serce?
Jednym z podstawowych czynników jest utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej. Trzeba walczyć z nadwagą i regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne - regularne bieganie, pływanie, jazda konna albo "Nordic Walking". Jest taka dość stara już, ale prosta zasada: 3×30×130. Trzy razy w tygodniu przez trzydzieści minut ćwiczyć w takim tempie, żeby nasze tętno przyspieszyło do stu trzydziestu. Drugim ważnym czynnikiem jest ciśnienie tętnicze. Każdy musi pilnować, żeby było w normie: górne do 140, dolne do 90. W każdym polskim domu powinien być ciśnieniomierz. Samodzielnie można dokonać pomiaru, a potem z wynikami zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, kiedy zauważamy, że wartości ciśnienia są powyżej normy. Trzecim warunkiem jest dieta utrzymująca poziom cholesterolu w normie. To my decydujemy o tym, co jemy, kiedy i w jakich ilościach. Powinniśmy zainteresować się, jakie wybierać produkty, żeby utrzymywać poziom cholesterolu w normie. Jest to również jeden z elementów walki z nadwagą, która także jest czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Jakie to są produkty?
Przede wszystkim ryby i warzywa. Proponuję jeść ryby morskie dwa, trzy razy w tygodniu. Każdy posiłek powinien być uzupełniony o świeże warzywa. Trzeba ograniczyć produkty wysokokaloryczne, takie jak słodycze, mięso wieprzowe czy jego podroby. Przestrzeganie zdrowej, zbilansowanej diety może uchronić nas przed cukrzycą. Cukrzyca prowadzi do licznych powikłań, w tym do udaru mózgu. Jeśli już na nią chorujemy, nasz sposób postępowania powinien być jeszcze bardziej rygorystyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki