Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne, by trafić w potrzeby rynku i młodzieży [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
Z Alicją Żurawską, starostą kościerskim o rozwoju edukacji rozmawia Edyta Okoniewska.

- W powiecie kościerskim trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Na młodzież czeka kilka niespodzianek. Mogą wybierać takie kierunki jak np. krawiec, kierowca mechanik czy też naukę w szkole mistrzostwa sportowego. Skąd pomysł na zmiany?

- Nowe kierunki tak naprawdę są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Po licznych konsultacjach okazało się, że jest zapotrzebowanie na konkretne zawody. W ogóle możemy mówić o dużym zainteresowaniu szkolnictwem zawodowym. Dlatego idziemy w kierunki związane np. z transportem. Przeanalizowaliśmy sytuację i okazuje się, że w powiecie kościerskim istnieje ponad tysiąc firm transportowych, które zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników, a zatem już zatrudniają albo w przyszłości planują zatrudniać nowe osoby. Jest to branża, która rozwija się bardzo dynamicznie i wykształcenie młodych ludzi w tym kierunku daje im w przyszłości większe szanse na znalezienie pracy.

- Gdzie stworzono bazę tych nowych możliwości?

- Stworzyliśmy je na bazie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, gdzie uruchomiony został taki kierunek jak np. logistyk i spedytor i Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 - tutaj np. mamy kierunek mechanik kierowca, czy odnawialne źródła energii. Ponadto trzeba koniecznie wspomnieć, że w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 stworzyliśmy świetną bazę kształcenia zawodowego. Młodzież kończąca te kierunki prawie w 100 proc. zdaje egzaminy zewnętrzne.

- Skąd pieniądze na uruchomienie nowych kierunków?

- 4,6 mln złotych na ten cel otrzymaliśmy z Unii Europejskiej. Pieniądze te zostaną przeznaczone na dokształcenie kadry, stworzenie pracowni itp.

- Czy to oznacza, że będą zatrudniani nauczyciele?

- Nie. Mamy już kadrę, która poszerzy swoją wiedzą. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z niżem demograficznym i już w tej chwili brakuje etatów dla nauczycieli, którzy są zatrudnieni. Dlatego też część z nich zdecydowała się doszkolić. Te pieniądze, które otrzymaliśmy, zostaną rozłożone na trzy lata. Najbardziej zależy nam na tym, aby młodzież była bardzo dobrze przygotowana.

- Czy wprowadzanie nowych kierunków i zmiany wiążące się z tym procesem oznacza, że poprzedni system się nie sprawdził?

- Nie chciałabym mówić, że się nie sprawdził, bo w naszym powiecie istniało kształcenie zawodowe na wysokim poziomie. My po prostu teraz widzimy potrzebę stworzenia nowych kierunków, bo zmieniają się także potrzeby rynku pracy. To nie jest tak, że my coś wprowadzamy na stałe. Mamy plan na trzy lata, jeśli się okaże, że młodzież nie jest zainteresowana, będziemy szukali innych możliwości. Można powiedzieć, że w tej chwili podejmujemy walkę, by trafić nie tylko w potrzeby rynku, ale i zainteresowania młodzieży. Oświata to żywy organizm i zmiany są nieuniknione.

- A skąd pomysł na utworzenie klasy mistrzostwa sportowego?

- Klasa miałaby istnieć w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 czyli w „Ekonomiku” Jest to oczywiście propozycja, jednak klasa nie powstanie, jeśli nie zgłosi się przynajmniej 14 osób. To takie minimum. Zauważyliśmy ogromne potrzeby wśród młodzieży, która dotychczas wybierała takie kierunki w Trójmieście. Uczniowie będą mieli do wyboru dwa z czterech kierunków. To jest pływanie, piłka nożna, ręczna i kickboxing. Mamy uzdolnioną młodzież pod względem sportowym i trzeba dać im możliwości rozwijania talentu. Wystarczy prześledzić sukcesy m.in. kościerskich pływaków. To dowód, że sport jest na wysokim poziomie.

- Kto decydował o tym, jakie kierunki powinny powstać?

- Są to analizy m.in. Powiatowej Rady Rynku Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy, pracodawców. Naszym zadaniem było skoordynowanie wszystkich tych sygnałów.

- A Pani jaki kierunek by wybrała?

- Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że mojemu synowi doradziłabym wybór kierunków technicznych. Jeśli ktoś po szkole gimnazjalnej jest pewien, że chce zostać prawnikiem czy lekarzem powinien wybrać się do liceum ogólnokształcącego, jeśli natomiast myśli o kierunkach politechnicznych, to warto pójść do technikum np. w Powiatowym Zespole Szkół nr 2. Z kolei Powiatowy Zespół Szkół nr 1 to takie kierunki jak rachunkowość, ekonomia czy też klasa policyjna. a

Rozmawiała Edyta Okoniewska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki